KLIMATIZACE

Při výběru klimatizace je potřeba zvážit:

1. K čemu má klimatizace sloužit?

Na začátku si je potřeba uvědomit, co od klimatizace očekáváte. Primární funkcí má být pouze chlazení, nebo také topení či filtrace vzduchu? Podle toho se mění některé specifika v rámci instalace.

2. Výkon a účinnost.

Hlavním parametrem pro správný výběr jakéhokoliv klimatizačního zařízení je jeho výkon. Správný výběr výkonu zaručí kvalitu výsledného chlazení, nepřetržitého provozu zařízení a také jeho životnosti. Pro orientační výpočet použijte výpočtový vzorec: na 10 m2 prostoru (na základě výšky stropu asi 2,3 m) připadá cca 1 kW výkonu. Jednoduše řečeno, čím větší je byt nebo místnost, tím vyšší má být výkon klimatizační jednotky. Současně je třeba dbát na účinnost zařízení, tedy poměr výkonu a el. příkonu. Podle účinnosti se klimatizace zařazují do energetické třídy D - nejméně efektivní, až po A +++ - nejvíce efektivní.

3. Jaký typ klimatizace zvolit?

  • Mobilní klimatizace představují ideální v případě, že není možné instalovat uživatelsky komfortnější nástěnnou klimatizační jednotku. Mají výhodu v tom, že se dají přemísťovat z jedné místnosti do druhé. Naopak jejich nevýhodou je nutnost odvádět kondenzační teplo hadicí skrze otvor ve zdi či okně, což mimo jiné může způsobit také návrat teplého vzduchu zvenku dovnitř. Další nevýhodou je vyšší úroveň hluku, protože v jednotce je umístěný kompresor. Vhodné především pro byty v bytových / panelových domech bez potřeby instalace odbornou firmou.
  • Okenní jednotky jsou vhodné pro starší budovy, kde není prostor pro instalaci split systémů, vyžadují větší stavební otvor a většinou umožňují pouze chlazení.
  • Split systémy se skládají ze dvou jednotek: vnitřní s výparníkem, který ochlazuje (případně vytápí) vzduch, a venkovní jednotky s kompresorem. Ideální varianta bez velkých stavebních úprav pro stávající rodinné domy, byty a případně novostavby.
  • Pro chlazení několik místností najednou jsou vhodné multisplit systémy. Na jednu venkovní jednotku lze totiž připojit 2 až 5 vnitřních jednotek. Každá místnost má tak svou vlastní vnitřní jednotku na chlazení/vytápění s vyšší účinností, protože jednotky pracují vždy na plný výkon.